Zajęcia rewalidacyjno- wychowawcze

W naszym ośrodku organizowane są zajęcia rewalidacyjno – wychowawcze dla dzieci i młodzieży  z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim.
Aby móc skorzystać z tej formy wsparcia i rewalidacji uczestnik musi posiadać orzeczenie o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych wydane przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną. W zależności od aktualnych możliwości placówki zajęcia mogą być organizowane w formie indywidualnej, w wymiarze 10 godzin tygodniowo, realizowane na terenie szkoły (jeśli stan zdrowia dziecka na to pozwala) lub w domu. Mogą również odbywać się w formie zespołowej, w wymiarze 20 godzin tygodniowo, liczącej od 2-4 uczestników.  Zajęcia prowadzone są przez specjalistów (w ścisłej współpracy z rodzicami/opiekunami), którzy wnikliwie diagnozują potrzeby dzieci, aby stymulować, rozwijać oraz odkrywać ich indywidualne umiejętności i zdolności.Dla każdego wychowanka specjaliści opracowują Indywidualny Program Zajęć Rewalidacyjno – Wychowawczych, który dostosowany jest do możliwości psychofizycznych oraz potrzeb rozwojowych.

Zajęcia obejmują w szczególności:

• naukę nawiązywania kontaktów w sposób odpowiedni do potrzeb i możliwości uczestnika zajęć;
  • kształtowanie sposobu komunikowania się z otoczeniem na poziomie odpowiadającym indywidualnym możliwościom uczestnika zajęć;
  • usprawnianie ruchowe i psychoruchowe w zakresie dużej i małej motoryki, wyrabianie orientacji w schemacie własnego ciała i orientacji przestrzennej;
  • wdrażanie do osiągania optymalnego poziomu samodzielności w podstawowych sferach życia;
  • rozwijanie zainteresowania otoczeniem, wielozmysłowe poznawanie otoczenia, naukę rozumienia zachodzących w nim zjawisk, kształtowanie umiejętności funkcjonowania w otoczeniu;
  • kształtowanie umiejętności współżycia w grupie;
  • naukę celowego działania dostosowanego do wieku, możliwości i zainteresowań uczestnika zajęć oraz przejawianej przez niego aktywności.