NASZ DRUGI DOM

 

Uczeń każdej ze szkół może zamieszkać w internacie mieszczącym się w tym samym budynku, co szkoła. Przeciętnie w ciągu roku w internacie mieszka 120 wychowanków. Przestrzennie wydzielone są części dla małych dzieci, dziewcząt i chłopców. Małe dzieci mają też osobną stołówkę. Dzieci i młodzież są pod opieką wychowawców, z reguły dwóch w grupie internatowej. W grupach żeńskich są to panie, w grupach młodszych panie i panowie, a w grupach męskich zdecydowaną większość stanowią panowie. Wszyscy wychowawcy są tyflopedagogami, którzy systematycznie podwyższają swoje kwalifikacje i umiejętności.
W celu właściwego dbania o rozwój podopiecznych, wychowawcy ściśle współpracują z nauczycielami, psychologami, pedagogami, rodzicami, kierownictwem internatu i innymi specjalistami.
Wychowankowie zakwaterowani są w dwu- , trzy- i czteroosobowych pokojach. Z roku na rok poprawiają się warunki mieszkaniowe w internacie; pokoje są systematycznie odnawiane i wyposażane w nowe meble. Wyremontowane są prawie wszystkie łazienki. W ciągu ostatnich lat zmienił się też wygląd korytarzy, a w budynku pojawiła się oczekiwana od lat winda.
Wychowawcy w szczególny sposób otaczają opieką dzieci i młodzież, starają się stworzyć rodzinną, serdeczną atmosferę, aby miejsce, w którym niejednemu dziecku przyjdzie spędzić wiele lat, było przyjazne, bezpieczne i sprzyjało rozwojowi wychowanków. Przywiązują dużą wagę do doskonalenia czynności samoobsługowych i samodzielności.
Każda grupa internatowa ma do swojej dyspozycji świetlicę w której może spotykać się na zajęciach ze swoim wychowawcą. Jest to też miejsce, gdzie z pomocą wychowawcy można odrabiać lekcje, gdzie można w każdej chwili porozmawiać o małym i dużym problemie, pograć w gry, wspólnie pośpiewać, używać komputera, itp. Miejscem, gdzie tworzy się domowa atmosfera, są kuchenki internatowe wyposażone w naczynia i sprzęt AGD. Wspólne przygotowywanie posiłków nie tylko uczy jak je zrobić, ale też jak jeść i że trzeba posprzątać po sobie.
W internacie realizuje się dużo zajęć dokształcających i rozwijających jak: orientacja przestrzenna, zajęcia komputerowe, zajęcia muzyczne (Zespół „Dzieci Papy”), zajęcia manualne, zajęcia sportowe, hipoterapia, zajęcia teatralne, i inne.
Wśród wielu zdarzeń w ciągu roku wymienić można wycieczki sobotnio-niedzielne, konkursy tematyczne, spływy kajakowe, wyjazdy do kina, teatru, dyskoteki, bale i baliki, odczyty, wystawy i wiele innych.
Społeczność internatowa konsoliduje się poprzez cykliczne uroczystości, spotkania, zabawy. Począwszy od ceremoniału otrzęsin ( przyjmowanie nowych członków internatu), wieloletniego konkursu na SUPER-GOŚCIA, czyli najlepszego wychowanka z najlepszych, po ?wieczory z muzyką”, które są prezentacją muzycznych możliwości wychowanków. Tradycyjnie od lat 1 czerwca w Dniu Dziecka wychowawcy internatu, ostatnio wspólnie z nauczycielami przygotowują przedstawienia dla wychowanków, najczęściej znaną bajkę w nowej wersji i w oprawie muzycznej.
Szczególną rolę mają wigilie w Ośrodku oraz Piknik Rodzinny na przełomie maja i czerwca. Spotykają się wówczas wychowankowie, wychowawcy i nauczyciele, rodziny wychowanków i nasi przyjaciele.Uroczyste wigilie dające wiele wzruszeń, serdecznych życzeń, z piękną oprawą , zapachem potraw stały się tradycją Ośrodka.Trochę młodszą – 10-letnią historię – mają Pikniki Rodzinne, gdzie w atmosferze zabawy jest okazja do poznania się i zaprzyjaźnienia.
W godzinach popołudniowych można w każdej chwili porozmawiać z psychologiem, pedagogiem, doradcą zawodowym. Organizują oni też dla wychowanków internatu tematyczne zajęcia grupowe.
Aby zostać przyjętym do internatu, należy wypełnić załączone podanie. Podanie o przyjęcie do internatu

 

 

 

View the embedded image gallery online at:
http://www.niewidomi.edu.pl/index.php/internat#sigFreeId1c21e967c7

hk.