logo-WRPOpng

 

Serdecznie zapraszamy do odwiedzania otwartego w naszym Ośrodku Muzeum Tyflologicznego.
Prezentowana jest nim największa w Polsce kolekcja map tyflologicznych oraz kilkuset obiektów związanych z kulturą i edukacją niewidomych. Między innymi można zobaczyć najstarsze wydawane masowo tyflo mapy M. Kunza z Illzach – 1886, pierwszy Atlas Świata dla niewidomych z roku 1932, oraz dziesiątki przedstawień tyflokartograficznych wydawanych na całym świecie.
Zainteresowani tematyką mają tutaj możliwość studiowania zarówno sposobów wykonywania opracowań tyflokartograficznych i tyflograficznych jak i poznanie technologii w jakich na przestrzeni dziejów były wykonywane. Na uwagę zasługuje także kolekcja map ściennych Polski, Europy oraz Świata. Na tle zabytkowych opracowań służących edukacji niewidomych mamy możliwość zapoznania się z pomocami dydaktycznymi z zakresu tyflokartografi i tyflografiki wydawanymi współcześnie zarówno w kraju jak i za granicą.

 

IMG 4179

 

Muzeum można zwiedzać po uprzednim telefonicznym ustaleniu dnia oraz godziny. Sugerowane dni to piątek, sobota oraz niedziela.
Zainteresowanych prosimy o kontakt:
Marek Jakubowski (opiekun zbiorów tyflologicznych)
tel 602 727 606;
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Sekretariat Ośrodka – 61-8126737 ;
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

Renowacja i konserwacja zbiorów tyflologicznych SOSW dla Dzieci Niewidomych w Owińskach celem utworzenia stałej ekspozycji wystawienniczej.WRPO Priorytet VI Turystyka i środowisko kulturowe, Działanie 6.2 Rozwój kultury i zachowanie dziedzictwa kulturowego, Schemat IB Projekty inwestycyjne.

Przedmiotem projektu była renowacja i konserwacja należących do ośrodka w Owińskach zbiorów tyflologicznych w liczbie 94 sztuk. Renowacji zostały poddane unikatowe przedmioty związane z kulturą osób niewidomych co pozwoliło na odnowienie i zabezpieczenie przed postępującym zniszczeniem jednej z największych kolekcji tyflologicznych w Europie.
Odrestaurowane zbiory służą jako narzędzie edukacyjne dla dzieci i dorosłych z poważnymi wadami wzroku i niepełnosprawnością. Przedmioty znajdujące się w Ośrodku mają nieocenioną wartość historyczną. Unikatowość, niepowtarzalny charakter oraz rzadkość występowania eksponatów dają podstawy zaliczania ich do kanonu dziedzictwa kulturowego. Odnowienie i wyeksponowanie kolekcji wpłynie więc znacząco na podniesienie atrakcyjności turystycznej regionu.
Odrestaurowana i zabezpieczona przed szkodliwym wpływem warunków atmosferycznych kolekcja została wyeksponowana i udostępniona zwiedzającym w formie stałej ekspozycji wystawienniczej.


Całkowity koszt projektu: 135 621,78zł
Kwota dofinansowania: 58 657,87 zł
Umowa o dofinansowanie nr UDA-RPWP.06.02.01-30-015/08-00 z 28 marca 2010 r.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach
Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013