Książeczki biblioteki wyobraźni
Pomieszczenia Muzeum Tyflologicznego w Ośrodku w Owińskach często bywają miejscem lekcji muzealnych, zajęć rewalidacyjnych, specyficznych zajęć technicznych czy wreszcie spotkań z uczniami… Muzeum to ani klasa szkolna, ani świetlica w internacie. Takie trochę inne miejsce. Lochy pod podłogą, zza cienkiej ściany nieraz słychać kościelne organy. W szufladach, szafach, w gablotach czy zwykłych muzealnych skrytkach znajdą się przedmioty, które oglądane na różne sposoby zawsze prowokują dopytania: „- a co to jest” ???
Piątek kilka dni temu. Od 8 rano kolejne spotkanie z Wiktorią – umówiliśmy się na oglądanie „dziwnych rzeczy”. Analizujemy, (a właściwe to analizuje Wiktoria i nie za bardzo dopuszcza do głosu) otrzymane od Pani Karoliny (-
Ośrodek dziękuje za prezenty !!) z Krakowa nowe książeczki dotykowe. Rozmawiamy o jakości druku, o czytelności reliefu, o tekstach na kartkach, o papierze na jakim książka jest wydrukowana…. Porównujemy z innymi grafikami dotykowymi jakie są w Muzeum, z arkuszami pisma brajla tłoczonego w innych technologiach..
Dużo się można nauczyć na uniwersytetach, w podróżach, w czytelniach… Nie macie pojęcia, ile się może od ucznia nauczyć nauczyciel !!!!!! Dziękuję Wiktoria.