- Jesteś tutaj:
-
Home
- Zespół Wczesnego Wspomagania Rozwoju
Zespół działa w Ośrodku od września 2000 roku. Obejmujemy opieką dzieci niewidome i słabowidzące, także ze złożoną niepełnosprawnością – od urodzenia do momentu podjęcia nauki szkolnej. Podstawą objęcia dziecka i rodziny wczesnym wspomaganiem rozwoju jest „Opinia o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju” wydawana przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną właściwą dla miejsca zamieszkania dziecka.
W zespole wczesnego wspomagania pracują specjaliści z dużym doświadczeniem oraz przygotowaniem do pracy z małymi dziećmi. Głównym zadaniem Zespołu jest interdyscyplinarna pomoc ukierunkowana na poprawienie funkcjonowania dziecka poprzez pobudzanie jego psychoruchowego i społecznego rozwoju oraz udzielenie wieloaspektowego wsparcia jego najbliższej rodzinie. W okresie wczesnego wspomagania rozwoju najważniejsze jest rozpoznawanie wszelkich oznak sugerujących, że rozwój dziecka jest zaburzony. Wielostronna diagnoza (psychologiczna, edukacyjna, pedagogiczna), pozwalają zaplanować realny program oddziaływań terapeutycznych. Praca zespołu to pomoc w radzeniu sobie z nową sytuacją, pomoc w zakresie prawidłowej interpretacji zachowań dziecka i właściwej na nie reakcji. W trakcie spotkań rodzice uzyskują informacje o dostępnym oprzyrządowaniu potrzebnym w rehabilitacji dziecka oraz o tym, jak zorganizować najbliższe otoczenie dziecka. Zadanie to realizowane jest w toku spotkań na terenie Ośrodka lub w domu rodzinnym podopiecznego. Nawiązujemy także współpracę z placówkami przedszkolnymi i szkolnymi, do których dziecko uczęszcza lub będzie uczęszczać. W zależności od potrzeb, dzieci wraz z rodzicami uczestniczą w zajęciach indywidualnych i grupowych prowadzonych przez specjalistów wczesnego wspomagania rozwoju: pedagogów specjalnych – tyflopedagogów, logopedę, rehabilitanta ruchu, rehabilitanta wzroku, instruktora orientacji przestrzennej i samodzielnego poruszania się.
Dla rodzin objętych opieką Zespołu w okresie wakacji na terenie SOSWDN w Owińskach organizujemy tygodniowy Wakacyjny Zjazd Rodzin. Specjalnie tworzony program ma zapewnić nie tylko rehabilitację i edukację, ale również dać całej rodzinie możliwość aktywnego wypoczynku.
Dzięki nawiązaniu współpracy z Wydziałem Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu w zajęciach prowadzonych przez specjalistów Zespołu uczestniczą w ramach wolontariatu i praktyk studenci pedagogiki.
-Jeżeli niepokoi Cię rozwój Twojego dziecka
-Jeżeli u Twojego dziecka zdiagnozowano schorzenie wzroku
-Jeżeli masz pytania i wątpliwości dotyczące wczesnego wspomagania rozwoju
NAPISZ: e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
ZADZWOŃ:
tel. kom. 516703298
tel 61 8120486 wew. 134
Działania Zespołu Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka koordynuje i informacji udziela Aldona Gryczka-Beszterda
View the embedded image gallery online at:
http://www.niewidomi.edu.pl/index.php/zespol-wczesnego-wspomagania-rozwoju-dziecka#sigFreeId50f30f2bde
http://www.niewidomi.edu.pl/index.php/zespol-wczesnego-wspomagania-rozwoju-dziecka#sigFreeId50f30f2bde